10 aprilie 2008
Depozite ilegale, în galerii subterane
Sub garajele amplasate ilegal, au fost depistate în cursul zilei de joi, 10 aprilie a.c., adevărate galerii subterane care comunicau între ele unde s-au construit ad-hoc, evident fără autorizație, probabil locuri de îmbuteliere a alcoolului și depozite de mărfuri.
În cursul zilei de astăzi, joi, 10 aprilie, primarul Neculai Onțanu a mers în zona Baicului, pe strada Costache Conachi nr. 6A, pentru a participa la demolarea unor asemenea depozitele ilegal construite sub garajele folosite drept paravan.
La fața locului s-au găsit deșeuri rămase de la un atelier probabil de îmbuteliere a alcoolului, piese de mobilier, lucruri personale, sticle goale, inclusiv un alb de familie cu cei care deja părăsiseră zona și maldăre întregi de gunoaie depozitate aici de mult timp.
Salariații Administrației Domeniului Public sector 2 au strâns lucrurile depozitate în galeria de sub garajul demolat și au procedat la curățirea întregii zone devenită un adevărat focar de infecție.
În prezent, au început demersurile pentru identificarea și sancționarea proprietarilor depozitelor ilegale de pe domeniul public.
În cel mai scurt timp, Primăria Sectorului 2 va amenaja aici o parcare atât de necesară pentru riveranii din strada Costache Conachi.
De altfel, acțiunea a făcut parte din programul de demolare a garajelor construite ilegal în spatele blocurilor din sectorul 2 și amenajarea în locul acestora de numeroase parcări de reședință.
În cele mai multe cazuri, spațiile respective găzduiesc și persoane fără documente de identitate care au transformat aceste locuri în focare de infracționalitate și de infecție.
În locul garajelor dezafectate, numai în anul 2007 au fost deja amenajate de administrația publică locală a sectorului 2 parcări de reședință noi cu un total de 4000 de locuri care au fost date spre închiriere bucureștenilor care domiciliază în cartierele sectorului 2.
La acestea se vor adăuga cele 6000 de locuri moderne care se vor construit de-a lungul acestui an, ajungându-se la un total de 10.000 de locuri în doi ani de zile.