Acasa | Contact | Newsletter

 
Vezi Arhiva
Festival de colinde „O, ce veste minunată!”

Vineri, 22 ianuarie 2010 10:35

Cei mai talentaţi elevi din sectorul 2 s-au întrecut în finala festivalului de colinde „O, ce veste minunată!”, organizat de Primăria Sectorului 2 sâmbătă, 12 decembrie, la sala de festivităţi a Colegiului Naţional „Mihai Viteazul” din strada Pache Protopopescu nr. 62.

Cei mai talentaţi elevi din sectorul 2 s-au întrecut în finala festivalului de colinde „O, ce veste minunată!”, organizat de Primăria Sectorului 2 sâmbătă, 12 decembrie, la sala de festivităţi a Colegiului Naţional „Mihai Viteazul” din strada Pache Protopopescu nr. 62.
La finalul competiţiei, ca dovadă a aprecierii timbrului vocal şi repertoriului susţinut, reprezentanţii Primăriei Sectorului 2 au premiat cele mai talentate grupuri de colindători, valoare totală a premiilor fiind de peste 1 miliard de lei vechi (mai exact 110.000 RON).
Fiecare copil în parte, precum şi profesorul îndrumător au  avut bucuria de a primi următoarele categorii substanţiale de premii:

  • PREMIUL I  - SET CAMERĂ FOTO DIGITALĂ NIKON
  • PREMIUL II  - RADIO CD USB PORTABIL
  • PREMIUL III  - MP3 PLAYER EBODA
  • MENŢIUNE  - SET CD - uri COLINDE

La ediţia din acest an s-au înscris 31 de formaţii vocale şi 20 de solişti, împărţiţi pe trei categorii de vârstă (clasele I-IV, clasele V-VIII şi clasele IX-XII), iar în faza finală au rămas 14 formaţii vocale şi 16 solişti care şi-au arăta măiestria vocală.

Câştigătorii la secţiunea „solist vocal” au fost:
:
Clasele I – IV

- Premiul I – Gogan Răzvan –  Şcoala nr. 19 „Tudor Arghezi”
- Premiul II – Constantin Matei – Şcoala nr. 23 „Sf. Silvestru”
- Premiul III – Roban Ştefan – Şcoala nr. 52
- Menţiune – Tudor Adrian – Şcoala nr. 24

Clasele V – VIII

  • Premiul I – Gogan Andra Gabriela – Şcoala nr. 19 „Tudor Arghezi”
  • Premiul II – Stoica Andreea Francisca – Şcoala nr. 46
  • Premiul III – Petrache Andreea larisa – Colegiul Tehnic „Traian”
  • Menţiune – Dumitrescu Andrei – Colegiul Naţional „Spiru Haret”
  • Premiul de participare – Mitu Andreea de la Şcoala nr. 50 şi Ionescu Priscila de la Şcoala nr. 52.

Clasele IX – XII

  • Premiul I – Boroi Letiţia – Şcoala Centrală
  • Premiul II – Manoliu Ştefania – Colegiul Naţional „Victor Babeş”
  • Premiul III – Gogonea Anca – Colegiul Naţional „Cantemir Vodă”
  • Menţiune – Nedelcu Andreea – Colegiul Naţional „Spiru Haret”
  • Premiul de participare – Pantazi Daiana – Liceul teoretic „Mihail Sadoveanu” şi Maftei Alexadra, Liceul „C.A.Rosetti”.

Câştigătorii la secţiunea „formaţie vocală” au fost grupurile de elevi de la următoarele instituţii de învăţământ:

Clasele I – IV

  • Premiul I – Şcoala nr. 24
  • Premiul II – Şcoala nr. 23 „Sfântul Silvestru”

Clasele V – VIII

  • Premiul I – Şcoala nr. 56 „Jose Marti”
  • Premiul II - Şcoala „Ita Wegman”
  • Premiul III – Şcoala nr. 85
  • Menţiune – Şcoala nr. 27 „Principesa Ileana”
  • Premiul de participare – Şcoala nr. 46 şi Şcoala nr. 66

Clasele IX – XII

  • Premiul I – Colegiul Naţional „Mihai Viteazu”
  • Premiul II – Colegiul Naţional „Iulia Haşdeu”
  • Premiul III – Şcoala Centrală
  • Menţiune – Colegiul Naţional „Spiru Haret”
  • Premiul de participare – Colegiul Naţional „Victor Babeş” şi Colegiul Naţional „Cantemir Vodă”.

Primăria Sectorului 2 a făcut o tradiţie din organizarea acestui eveniment cultural care reuneşte anual elevi de la unităţile de învăţământ preuniversitar de stat din sector, grupaţi în formaţii corale.

Prin intermediul muzicii, primarul Neculai Onţanu doreşte să încurajeze tinerii să participe la festival, privit ca o modalitate de a transmite mai departe obiceiurile de veacuri ale poporului român, în versurile colindelor regăsindu-se deopotrivă mulţumiri, împliniri sau speranţe în preajma Sărbătorii Naşterii Domnului.

 



 Stiri de ultima ora



Va multumim ca sunteti alaturi de noi!