Acasa | Contact | Newsletter

 
Vezi Arhiva
O, ce veste minunată ! " Ne spun elevii din Sectorul 2

Vineri, 12 decembrie 2014 19:03

 Festivalul de colinde „O, ce veste minunată!”, organizat de Primăria Sectorului 2 pentru elevii talentați a ajuns la cea de-a VIII-a ediție.

În ultimii 8 ani, Primarul Neculai Onțanu a avut anual inițiativa desfășurării acestei competiții care prilejuiește întâlniri emoționante cu talentul și creativitatea elevilor din școlile, liceele și colegiile sectorului 2 
Primăria Sectorului 2 a făcut o tradiție din organizarea "Festivalului de colinde" care reuneşte anual elevi de la unităţile de învăţământ preuniversitar de stat din sector. 
Festivalul a fost structurat pe două secţiuni – solist vocal şi formaţie vocală şi pe trei categorii (clasele I - IV, clasele V - VIII şi clasele IX - XII), iar la ediţia din acest an s-au înscris 32 de solişti vocali şi 31 de formaţii vocale, în total 718 elevi de la un număr de 32 de școlile gimnaziale, licee și colegii naționale de renume din sectorul 2.
În urma jurizării, la finalul competiţiei, ca dovadă a aprecierii timbrului vocal şi a repertoriului susţinut, au fost premiaţi soliştii vocali şi cele mai talentate grupuri de colindători, care au primit diplome şi cadouri substanţiale din partea Primăriei Sectorului 2.
La secţiunea solişti vocali, câştigătorii au fost:
·Clasele I – IV
-Locul I – Andrada Precup de la Școala Gimnazială pentru deficienți de vedere,
-Locul II – Maria Diana Petrache de la Școala Centrală,
-Locul III – Ahmed Marei de la Școala Gimnazială numărul 27
-Menţiune – Luana Nicolae Mancaș de la Școala Gimnazială ”Tudor Arghezi”
·Clasele V - VIII
-Locul I – Cristiana Alexandra Gheorghe de la Școala Gimnazială ”Sfântul Silvestru”,
-Locul II – Mihai Laurențiu Niță de la Școala Gimnazială ”Grigore Ghica Voievod”,
-Locul III – Andreea Silivestru de la Școala Gimnazială numărul 56.
-Menţiune – Ana Maria Vasilescu de la Școala Gimnazială ”Petre Ghelmez”.
·Clasele IX – XII
-Locul I – Lucian Ionescu de la Colegiul Național ”Iulia Hașdeu„,
-Locul II – Alexandra Dragomirescu de la Colegiul Național ”Victor Babeș”,
-Locul III – Andrei Petre de la Școala Centrală,
-Menţiune – Olguța Stan de la Liceul Tehnologic ”Regina Elisabeta”
.La secţiunea formaţii, câştigătoare au fost grupurile vocale aparţinând următoarelor unităţi de învăţământ:
·Clasele I – IV
-Locul I – Școala Gimnazială numărul 24,
-Locul II – Școala Gimnazială ”Grigore Ghica Voievod”,
-Locul III – Școala Gimnazială numărul 27,
-Menţiune – Școala Centrală.
·Clasele V - VIII
-Locul I – Colegiul Național ”Emil Racoviță” ,
-Locul II – Școala Gimnazială numărul 28,
-Locul III – Școala Gimnazială ”Maica Domnului”,
-Menţiune – Școala Gimnazială numărul 56.
·Clasele IX – XII
-Locul I – Colegiul Național ”Mihai Viteazul”,
-Locul II – Colegiul Național ”Cantemir Vodă”,
-Locul III – Colegiul Național Bilingv ”George Coșbuc”,
-Menţiune – Colegiul Național ”Iulia Hașdeu”.
Primarul Neculai Onţanu  încurajează tinerii să participe la festival,  tocmai pentru a le dezvolta   spiritul competițional, dar și dragostea elevilor pentru obiceiurile și tradițiile  poporului român, în versurile colindelor regăsindu-se deopotrivă mulţumiri, împliniri sau speranţe în preajma Sărbătorii Naşterii Domnului. 
Preocuparea Primăriei Sectorului 2 pentru cultivarea respectului faţă de obiceiurile şi tradiţiile poporului român şi pentru formarea şi dezvoltarea simţului artistic în raport cu valorile muzicale autentice din repertoriul românesc de colinde a făcut ca festivalul să ajungă la cea de - a VIII a ediție.

 



 Stiri de ultima ora



Va multumim ca sunteti alaturi de noi!